+421 221 201 369

Po-Pi 8:30 - 16:00

Doručenie do

48 hodín
15 000 produktov

skladom

Ako zastaviť hnačku psa

17868 Shlédnutí 7 Líbí se

Psík z ničoho nič líha, škvŕka mu v bruchu alebo má dokonca bolestivé kŕče a pri vyprázdňovaní je stolica riedka? Na vine je hnačka. Nevábne páchnuce riedke výkaly a bolestivosť čriev.

Nutkanie na veľkú potrebu pes často nedokáže potlačiť a nehoda v byte môže byť na svete. V takom prípade sa na psíka ale nečertite a ihneď zahájte účinnú liečbu hnačky psa.

Hnačka psa môže mať mnoho príčin. Spýtali sme sa veterinára, aké sú tie najčastejšie a nižšie sme ich pre vás spísali, vrátane riešenia ako hnačku liečiť.


7 + 1 najčastejších príčin hnačky a ako hnačku psa liečiť

  1. 1) Nevhodná strava

V prvom rade je vždy potrebné vypátrať, čo všetko náš psík zožral v posledných hodinách. Úplne najčastejšia príčina hnačky býva totiž v nevhodnej potrave.

Okrem granúl môže psík dostávať maškrty a nutričné ​​doplnky špeciálne určené pre psov. Ale aj tie sú len doplnkom kŕmnej dávky. Pokiaľ pes zožerie väčšie množstvo sušeného mäsa, alebo mu podávate sušené vnútornosti, bravčové či hovädzie uši, chvosty atď., dbajte na primeranú mieru! A pozor, pes môže mať hnačku aj po sušených maškrtách, ktoré neboli vhodne skladované! Ak sa vám zdá taká pochúťka príliš mastná alebo nevábne voňajúce, neriskujte a psovi ju nedávajte. Kupujte len balené pochúťky od overených obchodníkov.

Tiež ak psovi ponúknete vy alebo niekto iný jedlo od stola, varené kosti, čokoládu, sladkosti, korenené alebo pálivé jedlo, tvoríte mu problémy. Psie zažívanie nie je prispôsobené ľudskému jedlu a mnohokrát "lahôdka" od stola spôsobí v tráviacom trakte psíka peknú neplechu. Zvracanie, hnačka, nevoľnosť, nechutenstvo, to všetko môže byť príznak, že pes zjedol niečo čo nemal.

Liečba akútnej hnačky, ktorú vyvolalo podráždenie žalúdka a čriev:

Okamžite nasaďte hladovku a podajte prípravok Attapectin na zastavenie hnačky. Psíkovi podávajte čerstvú vodu s iontovým nápojom Nutrisal. Ak sa bruško psa upokojí, môžete po niekoľkých hodinách podať varenú ryžu. Ak hnačka neustúpi do 24 hodín, vyhľadajte veterinára. Pri akútnej hnačky vždy kontrolujte či pes prijíma tekutiny, aby ste predišli dehydratácii.

Novinkou je prípravok Aptobalance Pet vo forme chutnej pasty, ktorý zastavuje hnačku a zároveň dodáva črevu prospešné prebiotické baktérie. Pasta je vhodná najmä pre menších psov.

  1. 2) Zmena krmiva

Prechádzate z jedných granúl na iné? Postupujte opatrne! Vždy najskôr primiešavajte nové granule do starých, aby si psík zvykol na nové zloženie, chuť, vôňu i tvar nových granúl. Citlivejší psíkovia potrebujú postupný prechod v rádoch niekoľkých dní. Ak im nasypete plnú misku nových granúl bez pozvoľnej zmeny, je možné, že sa dostaví hnačka alebo naopak zápcha a psíka bude bolieť brucho.

Liečba hnačky psa vyvolaného náhlou zmenou krmiva:

Odoberte psovi nové granule. Na pár hodín nasaďte hladovku alebo varenú ryžu, kým sa trávenie psa neukľudní. Pri akútnom stave môžete podať Attapectin v kombinácii s Nutrisalom. Pre malých psov je vhodná prebiotická pasta Aptobalance Pet pre zastavenie hnačky a rýchle osídlenie črevnej mikroflóry, ktorú hnačka narušila.

  1. 3) Potravinová alergia

Stále častejšie sa stretávame so skrytým nepriateľom menom potravinová alergia alebo intolerancia. Tá sa môže objaviť prakticky kedykoľvek a nemožno ju brať na ľahkú váhu. Najčastejšie alergény sú pre psíka sója a obilniny. Niekedy alergizujú aj rôzne druhy bielkovín ako je kurací proteín, ryby, vajíčka či mliečna bielkovina.

Potravinová intolerancia je často spojená s kožnými problémami. Pes sa škrabe, svrbí ho koža, pĺzne alebo sa mu objavia chrasty či začervenané miesta po tele. Hlavným príznakom býva ale práve chronická hnačka.

V každom prípade pri alergii na krmivo je vždy dobré vyhľadať veterinára, ktorý odporučí psovi hypoalergénnu veterinárnu diétu alebo krmivo.

Liečba chronickej hnačky vyvolanej potravinovou alergiou alebo intoleranciou:

Navštívte veterinárneho lekára a spoločne preverte možné zdroje alergénov (krmivo, maškrty ...). Veterinár vyberie vášmu psovi vhodnú hypoalergénnu veterinárnu diétu alebo špeciálne krmivo pre citlivú kožu a trávenie. Na pár týždňov sa úplne vyhnite pochúťkam a až keď bude psík úplne bez ťažkostí, skúste v menšom množstve špeciálne hypoalergénne maškrty (vždy ale pozorne preštudujte zloženie!).

Radi by sme tiež vyvrátili veľmi častý omyl, ktorý nastáva pri výbere hypoalergénneho krmiva. Ak má váš pes alergiu napríklad na kuracie mäso, znamená to, že je alergický na bielkovinu a vy sa musíte v zložení vyhýbať označeniu kurací proteín alebo kuracia bielkovina. Prosím nepleťte si s kuracím tukom! Tuky môžu byť tiež označené ako mastné kyseliny. Tuky alebo oleje alergiu nespôsobujú a pes ich tak môže prijímať.

  1. 4) Parazity

Škrkavky, mechovce, pásomnice alebo giardie. Stačí, aby pes olizol vonku niečo čo nemá a môže sa nakaziť črevnými parazitmi, ktoré bývajú pôvodcami chronických aj akútnych hnačiek. Pretože je nákaza vnútornými parazitmi veľmi jednoduchá, je dôležité psa pravidelne odčervovať v intervaloch nepresahujúcich 3 mesiace. Odčervovacie prípravky striedajte, aby ste postihli čo najširšie spektrum vnútorných parazitov a tiež aby si parazity v črevách vášho psa nevybudovali rezistenciu.

Liečba chronickej hnačky vyvolanej vnútornými parazitmi:

Navštívte veterinára a dohodnite s ním odčerovací plán pre vášho psa. Podajte odčervovacie tablety alebo pastu podľa veľkosti vášho psa. Medzi jednotlivými dávkami antiparazitík môžete podávať prírodné pochúťky a tyčinky Herbax.

  1. 5) Otrava

Krvavá hnačka, vracanie, samovoľný výtok tekutiny z nosa, očí, nadmerné slinenie, malátnosť alebo apatia, búšenie srdca, zrýchlený dych, rozšírené alebo zúžené zreničky, teplota alebo iné netypické prejavy vášho psa bývajú znakom akútnej otravy. V takom prípade okamžite volajte veterinárneho lekára a psa dostaňte čo najrýchlejšie do starostlivosti odborníka. V núdzovom prípade sa môžeme pokúsiť sami vyvolať zvracanie podaním roztoku vody so soľou alebo peroxidom vodíka.

Pozor: krvavú hnačka môže tiež spôsobiť viróza alebo poranené črevá a tu by vyvolanie vracania nemalo žiadny efekt!

Takéto stavy pred začatím vlastnej liečby vždy konzultujte s veterinárnym lekárom.

  1. 6) Infekcie a virózy

Infekčné choroby spôsobujú nielen rôzne druhy hnačiek, ale môžu prepuknúť v závažné ochorenie. Preto je veľmi dôležité psa pravidelne očkovať a vyhýbať sa miestam s možným zdrojom nákazy. Predovšetkým pred cestovaním do cudzích krajín sa dôkladne informujte o nákazových oblastiach.

Virózy bývajú väčšinou neškodné a samovoľne odznievajú v rádoch niekoľkých hodín či dní podobne ako pri ľuďoch. Najčastejšie sa s nimi stretávame na jar alebo na jeseň a ľahšie sa nakazí pes s oslabenou imunitou. Riešením je preventívne podávanie prebiotík a kvalitného krmiva. Dôležité je psa nevyčerpávať a vyvarovať sa ostatných psov, ktoré majú virózu alebo ich postihla v nedávnej dobe.

Takéto stavy pred začatím liečby vždy konzultujte s veterinárnym lekárom.

  1. 7) Nedostatok tráviacich enzýmov a pozitívnych črevných baktérií

Pri nedostatku tráviacich enzýmov sa objavuje riedka kašovitá stolica a celkové vyčerpanie psa. Pokiaľ pes nemá dobre osídlené črevá "pozitívnymi" baktériami, potom máva väčšie množstvo redších výkalov, býva chudý a môže mať aj matnú srsť alebo nadmerne pĺzne. Tráviace enzýmy a kvalitná črevná mikroflóra napomáhajú pohodovému tráveniu, zlepšujú imunitu, odolnosť a celkovú kondíciu vášho psa.

Zvlášť po podávaní antibiotík, akútnej hnačke alebo prekonanej viróze je nutné obnoviť prirodzenú obranyschopnosť vášho psa. Po dobu niekoľkých dní či týždňov mu podávajte špeciálne prebiotické prípravky pre psov. Pasta alebo tableta, ktoré pridáte do krmiva dokážu zázraky už po prvých dávkach. Pes bude mať menšie výkaly, pevnejšiu stolicu a celkovo sa zlepší jeho fyzický stav.

Liečba chronickej hnačky podávaním prebiotík:

Aptobalance pet

  1. 8) Stres

Cestovanie, zmena prostredia, preteky, výstava, návšteva veterinára a ďalšie stresové situácie môžu byť pri citlivejších jedincoch spúšťačom tráviacich ťažkostí. Hnačka zo stresu je veľmi častým prejavom a trápi mnoho psov a to v každom veku. Takého psíka treba upokojiť. Uľahčiť mu stresové situácie a prípadne nasadiť antistresovú liečbu.

Veľmi osvedčené sú feromóny v prípravkoch Adaptil. Na úplne prírodnej báze pomáhajú psa upokojiť a pomáhajú mu zvládať aj veľmi nepríjemné stresujúce situácie.

Čo teda robiť pri hnačke a prvá pomoc

Okamžitá hladovka a podanie lieku Attapectin na rýchle zastavenie hnačky. Podávanie čerstvej vody s iontovým nápojom Nutrisal. Vodu musí mať psík stále k dispozícii a vždy kontrolujte či pravidelne tekutiny prijíma. Ak pes neprijíma vodu z misky, podávajte mu ju striekačkou priamo do tlamy. Strážte zdravotný stav psíka a sledujte možné nové príznaky. Ak sa objavia aj ďalšie príznaky (krv v stolici, vracanie, nadmerné slinenie, malátnosť, ...), vždy kontaktujte veterinárneho lekára.

Po niekoľkých hodinách môžete psovi podať varenú ryžu, ktorá by mala mať izbovú teplotu, aby sa zbytočne nedráždil žalúdok. Väčším psom by mala hnačka po nasadení hladovky odznieť do 36 hodín, menším do 24 hodín. Ak sa tak nestane, kontaktujte veterinárneho lekára.

V psej lekárničke majte vždy pripravený prípravok Attapectin pre rýchle zastavenie hnačky psa a Nutrisal na prípravu rehydratačného roztoku. Po odznení hnačky začnite psovi pridávať do krmiva po dobu niekoľkých dní alebo týždňov prebiotický prípravok Aptobalance Pet pre obnovu črevnej mikroflóry, ktorú hnačka zlikvidovala.

Publikováno v: Poradňa

Zanechajte komentár

Bezpečnostný kód

Komentáře

  • Od:Martina Na 04.09.2020

    Mam 9 tyznove steniatko Husky a ma hnacku.Uz aj dietu mal aj probiotika dostal ale stale hnacka pokracuje.Prosim poradte.Dakujem

  • Od:Monika gaziova Na 15.01.2020

    Mohla bisom si uvas objednat tie tableti na hnacku pre psika ma 7 mesiacov dakujem

  • Od:Marka Na 27.09.2019

    smecta do vody a zmena stravy ... presli sme na pate brit monoprotein a sme fit

  • Od:Sylvia Na 11.03.2019

    Dobrý deň doniesli sme šteniatko ma 6-7 týždňov a začalo nám hnackovat bývalý majiteľ ho odcervil a v stolici ma stále tie biele cerviky lenže som našla aj krv v stolici síce aj papa aj pije ale je mi ho ľúto

  • Od:Janka Na 07.08.2018

    Dobry den.Mozem od vas dostat pomoc ked my prehana maleho psika sice ma 7rokov dat aj cierne uhlie co jeme my ludia od hnacky.Dakujem za radu .Pekny den .Dopocutia.

Blog

Nejnovější příspěvky