+421 221 201 369

Po-Pi 8:30 - 16:00

Doručenie do

48 hodín
15 000 produktov

skladom

Stop parazitom

AKO SPRÁVNE BOJOVAŤ PROTI VONKAJŠÍM PARAZITOM

Najčastejšími vonkajšími parazitmi sú blchy a kliešte. Na ochranu psov a mačiek proti týmto nevítaným hosťom existuje široká škála antiparazitných prípravkov a to v rôznej forme (obojky, šampóny, spot-on pipety, spreje). Pokiaľ i pri preventívnom nasadení antiparazitných prípravkov, ako je napr. obľúbený antiparazitný obojok, nájdete v psom kožuchu trabárs blchy, je potrebné psíka nasjkôr odbešiť antiparazitným šampónom alebo antiparazitným sprejom. Je nutné niekoľkokrát zopakovať. Nesmieme však zabudnúť vystriekať i okolie psíka (búda, pelech, deka), kde sa vyskytuje takmer 90 % blšej populácie a to v podobe lariev. K tomuto účelu sa skvele hodí Bio Kill a to pre jeho vysokú účinnosť. Kliešťová sezóna trvá od jary do jesene a teraz nastal ten správny čas zamyslieť sa nad ochranou proti týmto neželaným parazitom.

AKÉ SÚ ROZDIELY MEDZI JEDNOTLIVÝMI FORMAMI ANTIPARAZITÍK?

Základným rozdielom medzi antiparazitnými prípravkami je ich účinná látka, forma aplikácie a doba účinnosti. Výhodou antiparazitných obojkov je ich jednoduchá aplikácia a dlhodobá ochrana. K dispozícii sú tiež antiparazitné obojky pre mačky, je tu ale zvýšené riziko, že sa mačka o obojok niekde zachytí a ublíži si.

Pipety spot-on, čo je roztok pre nakvapkanie na kožu za krkom, sú vhodnejšie pre malé plemená, alebo pre psíkov, ktorí neznášajú obojok.

Pre šteňatá a citlivých psov sú zase doporučené antiparazitiká na prírodnej báze, napr. (Bio Band).

Ako doplnkovú ochranu k antiparazitným obojkom a pipetám predstavujú antiparazitné spreje a šampóny. Výhodou antiparazitných sprejov a šampónov je ich okamžitá pomoc pri zablšení. Toto ošetrenie nie je však dostačujúce, pretože sa z nezničených vajíčok parazity opäť vyliahnu. Spreje sa naviac dajú použiť i pre dezinfekciu okolia a nespornou výhodou šampńov je ich šetrnosť k srsti psíkov a mačičiek.

AKO SA LÍŠI DĹŽKA OCHRANY A ÚČINNOSŤ ANTIPARAZITÍK?

Najdlhšiu dobu účinnosti majú antiparazitné obojky, spravidla počas celej sezóny (6-7 mesiacov) a z nich najdlhšiu ponúka obojok Foresto, ktorý účinkuje až 8 mesiacov. Obojok Foresto je naviac vhodný pre veľkých psov, pretože ponúla najdlhší rozmer obojku (70 cm). Výhodou obojku Foresto je i jeho repelentne-odpodzujúci účinok.

Ochranu cca 1 mesiac uvádzajú pipety (spot-on) a potom je potrebné ochranu zopakovať. Medzi najpredávanejšie antiparazitné pipety (spot-on) patrí FrontlineFrontline Combo a Advantix.

Antiparazitné spreje, pre zachovanie plnej účinnosti, sa musia znovu aplikovať väčšinou každých 14 dní, alebo po každom kúpaní psa.

NEZNIŽUJE KÚPANIE ÚČINNOSŤ ANTIPARAZITÍK?

Platí pravidlo, že dva dni pred a najmenej týždeň po nasadení antiparazitného obojku alebo pipety, by sme nemali psa kúpať. Pokiaľ máte vodomilného psa, je vhodný obojok, ktorý je odolný voči vode a teda príležitostný kontakt s vodou neznižuje účinnosť obojku. Pri použití antiparazitného spreja, by sme mali procedúru zopakovať po každom kúpaní psíka.

JE MOŽNÉ ROZDELIŤ ANTIPARAZITNÝ OBOJOK ALEBO PIPETU S VYŠŠOU DÁVKOU ÚČINNEJ LÁTKY URČENÚ PRE VÄČŠIE PLEMENÁ A MEDZI DVOCH MENŠÍCH PSOV?

Antiparazitné obojky a pipety sa vyrábajú podľa váhy zvieraťa. Nie je teda v žiadnom prípade možné, napr. rozdeľovať antiparazitné pipety alebo obojky určení pre veľkých psov medzi dvoch menších psov. Nikdy teda nestrihajte obojok, vymedzený pre veľké plemeno, na polovicu, a nerozdelujte medzi dvoch menších psov. Dostali by omnoho väčšiu dávku účinnej látky, ktorý by mohla ohroziť ich zdravie.

JE MOŽNÉ POUŽIŤ ROVNAKÝ PRÍPRAVOK PRE PSA I MAČKU?

Pokiaľ máte v domácnosti psíka i mačičku, mali by ste dôkladne čitať informácie o produkte. Existujú totiž antiparazitné prípravky, ktoré sú určené výhradne pre psov a pre mačky môžu byť veľmi nebezpečné. Jedná sa napr. o produkty obosahujúce účinnú látku premethrin alebo deltamethrin. Medzi takéto antiaprazitné psie prípravky, ktoré sú pre mačky toxické, patrí napr. pipety Advantix alebo Bio Kill.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI FRONTLINE SPOT-ON MONO A FRONTLINE SPOT-ON COMBO?

Oba prípravky obsahujú rovnakú účinnú látku – fipronil, ktorá zabája vonkajšie parazity (kliešte, blchy a vošky). Frontline Combo naviac obsahuje ďalšiu účinnú látku – (S)-methopren, ktorá naviac hubí všetky vývojové stádiá bĺch (vajíčka, larvy, kukly).

BUDE ÚČINKOVAŤ ANTIPARAZITNÝ OBOJOK, KTORÉMU KONČÍ EXPIRÁCIA?

Dátum expirácie antoparazitných obojkov neznamená koniec ich účinnosti, ale označuje dobu, do kedy je možné obojok nasadiť. Po nasadení je plne účinný celú dobu, ako je označené na obale konkrétneho obojku. Spravidla 7 mesiacov.

Antiparazitiká psy

Antiparazitiká pre mačky


Blog

Nejnovější příspěvky