Teploty už pomaly klesajú pod nulu, námraza sa tvorí na listoch, obliekame si teplejšie oblečenie. A čo naši psí...
Najčastejšie vonkajšie parazity: kliešte a blchy
Krásne počasie láka von nielen psičkárov na prechádzky v prírode, ale tiež láka von otravné parazity.
S jarou začína hlavná sezóna výskytu ektoparazitov - kliešťov a bĺch. A že tieto parazity dokážu psíkom pekne znepríjemniť život ani netreba pripomínať. Vonkajšie parazity prenášajú rôzne choroby a po ich uhryznutí sa môže vyskytnúť aj alergická reakcia. Preto je nutné pred nimi našich domácich miláčikov chrániť účinnými antiparazitnými prípravkami.
Viete ale kde môže pes kliešťa chytiť a koľko chorôb prenášajú? Kde vlastne žije blcha alebo koľko krvi nasaje jeden kliešť? Mrknite na zaujímavý prehľad faktov o kliešťoch aj blchách a nenechajte si už ďalej piť krv!
Kliešte
>> patria k vonkajším parazitom, ktoré bežne žijú vo voľnej prírode, ale stretnete ich tiež v mestskom parku či na trávnikoch vášho sídliska
>> psí či mačací kožúšok je pre nich lákavá nástupná plocha pred tým, ako sa zahryznú do kože vášho maznáčika
>> kliešte prenášanie až 150 rôznych infekcií vrátane nebezpečných ochorení. Medzi najznámejšie patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ďalej potom babezióza
> Lymská borelióza je ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejaví zápalom kĺbov, objavuje sa aj horúčka a nechutenstvo, v zriedkavých prípadoch dochádza k postihnutiu obličiek, srdca a poruche nervového systému
> Kliešťová encefalitída sa prejavuje obrnou, ochrnutím a môže skončiť až smrťou
>> riziku nakazenia môžete predchádzať v prípade, že používate antiparazitné prípravky s repelentným účinkom. Vďaka odpudivosti sa parazit nestihne zahryznúť do kože a nemôže tak dôjsť k prenosu choroby na vášho psíka či mačičku.
3x kliešťové kuriozity
>> kliešť je schopný nasať toľko krvi, že sa jeho objem zväčší až 300-krát
>> samička kliešťa môže naklásť až 5000 vajíčok
>> látka obsiahnutá v slinách kliešťa spôsobuje podráždenie pokožky alebo dokonca alergickú reakciu
Blchy
>> až 60% psov trpí alergiou na blšie uhryznutie. Prevenciou alergie je používanie antiparazitík s repelentným účinkom, ktoré nedovolia blche zahryznúť!
>> iba minimum bĺch nájdete na svojom psovi - až 95% blšej populácie sa totiž nachádza v okolí hostiteľa (teda napríklad v pelechu vášho psa). Je vždy nutné ošetriť proti blchám aj okolie vášho psa! Na totálnu likvidáciu bĺch z domácností odporúčame osvedčený český produkt Bio Kill sprej na prostredie.
>> dospelá blcha sa z vajíčka vyvinie v priemere za 20 dní. Je dôležité opakovať aplikáciu antiparazitík v pravidelných intervaloch!
>> blchy prenášajú choroby a dokonca aj ďalšie parazity - napríklad psiu pásomnicu (pes sa nakazí požraním blchy, keď sa ju snaží dostať zubami z kožúška)
3x blšie kuriozity
>> blcha je schopná vypiť denne 15-krát viac krvi ako sama váži
>> samička blchy nakladie za život až 2000 vajíčok
>> blchy v larválnom štádiu prežijú bez hostiteľa až 12 mesiacov
Antiparazitiká pre psíkov>> obojky >> spreje >> šampóny |
Antiparazitiká pre mačičky>> obojky >> spreje >> šampóny |
Antiparazitiká pre ľudíNielen kliešte, ale aj blchy môžu parazitovať na pánovi. Proti parazitom je potrebné chrániť nielen svojich miláčikov, ale aj seba! Antiparazitiká na prostrediePred blchami je nutné chrániť nielen seba a svojho maznáčika - vždy dôkladne likvidujte blchy, ktoré sú všade okolo vás - iba 5% bĺch sa totiž nachádza na hostiteľovi a až 95% ich žije vo vašej domácnosti. Najčastejšie v pelechu vášho maznáčika, na gauči, v kobercoch alebo dokonca priamo vo vašej posteli! |
Zanechajte komentár