Oplatilo by sa zmeniť krmivo?
Áno — máme krmivo s indexom 63 namiesto vašich 45.
Lepšia kvalita
Index kvality
Kompletní superprémiové krmivo bez lepku, speciálně vyvinuté pro štěňata velkých plemen (nad 25 kg). Obsahuje 23 % sušené drůbeží bílkoviny, kukuřici, proso a rýži jako zdroje energie. Přídavek glukosaminu, želatiny a mušlového koncentrátu podporuje zdravý vývoj kloubů a chrupavek. Beta-glukany z kvasnic posilují imunitní systém, zatímco čekankový prášek a Yucca schidigera přispívají k lepšímu trávení a redukci zápachu stolice. Krmivo neobsahuje umělá barviva ani aromata.
Složení: drůbeží bílkovina sušená (27%), kukuřice, proso, rýže, drůbeží tuk, sušené řepné řízky, hydrolyzované bílkoviny (z drůbeže), lněné semínko, hydrolyzát želatiny, prášek z čekanky (1%), kvasnice (sušené s 0,5% mannan-oligosacharidy a 0,1% glukany), mono fosforečnan vápenatý, sušené vejce, chlorid draselný, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan sodný, moučka z masa ze slávky zelenoústé (0,1%)
Analytické složení: Hrubá bílkovina 26%, hrubý tuk 15%, hrubá vláknina 2,2%, hrubý popel 6%, vápník 1,2%, fosfor 0,9%, draslík 0,55%, hořčík 0,1%.
Doplňkové látky/kg: Doplňkové vyživovací látky: Vitamíny: A-15.000IE, D3-1.200IE, E-250mg, B1-10mg, B2-10mg, B6-5mg, B12-100mcg, C-70mg, Biotin 650mcg, Vitamín M 3mg, kyselina nikotinová 45mg, kyselina pantothenová 25mg, cholinchlorid 1.450mg, zinek (jako zinek oxid) 90mg, síran zinečnatý II 45mg, jod (bez vodný jodičnan vápenatý) 2mg, síran měďnatý II 10mg, selen (selenan sodný II) 0,2mg.
Doplňkové technologické látky: S antioxidanty: Přísady EC (výtažky bohaté na tokoferol přírodního původu , propylgallát)
Bez umělých barviv a konzervantů.
Pes musí mít k dispozici vždy dostatek čerstvé pitné vody.
Doporučené dávkování:
| Věk štěněte | Hmotnost psa | Denní dávka |
|---|---|---|
| 2 měsíce | 5–10 kg | 160–260 g |
| 4 měsíce | 10–20 kg | 240–420 g |
| 6 měsíců | 20–30 kg | 400–550 g |
| 8 měsíců | 30–40 kg | 540–680 g |
| 10 měsíců | 40–50 kg | 650–780 g |
| 12 měsíců | 50–60 kg | 750–880 g |
Uvedené dávky jsou orientační. Přizpůsobte je individuálním potřebám štěněte, jeho aktivitě a zdravotnímu stavu. Vždy zajistěte dostatek čerstvé pitné vody.
| Hmotnosť psa | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5–10 kg | 160–260 g | – | – | – | – | – |
| 10–20 kg | – | 240–420 g | – | – | – | – |
| 20–30 kg | – | – | 400–550 g | – | – | – |
| 30–40 kg | – | – | – | 540–680 g | – | – |
| 40–50 kg | – | – | – | – | 650–780 g | – |
| 50–60 kg | – | – | – | – | – | 750–880 g |
Hodnoty uvádza výrobca ako odporúčanú dennú dávku. Skutočná potreba sa líši podľa aktivity, veku a kondície psa.
Výrobca rozlišuje: · · · · ·
Údaje bez značky sú z etikety výrobcu. Riadky so značkou počítame my z tých údajov.
Etiketám krmív sa dá len ťažko rozumieť. Označenie „superprémiové" alebo „holistické" si určuje každý výrobca sám a nič nemeria — keď sme si na niekoľkých stovkách krmív porovnali obsah bielkovín, vyšiel pri prémiovom rade prakticky rovnako ako pri tom dvaapolkrát drahšom holistickom. Rozdiel totiž nerobí množstvo bielkoviny, ale jej zdroj. Preto sme si postavili vlastné meradlo, ktoré je pre všetky krmivá rovnaké.
Deklarácia zdroja bielkovín hodnotí, ako presne a úplne výrobca zdroje bielkovín pomenúva. Konkrétny druh zvieraťa („kuracie“) nesie plnú informáciu, všeobecná kategória („hydinové“, „rybie“) menšiu a anonymná položka („živočíšny proteín“) najmenšiu — nevieme, z čoho pochádza. Počíta sa aj úplnosť percentuálnych podielov. Netvrdíme, že všeobecne pomenovaná surovina je horšie mäso; vieme o nej len menej — a výrobca môže hodnotenie kedykoľvek zdvihnúť tým, že druh zvieraťa pomenuje a podiel doplní.
Množstvo živočíšnej bielkoviny hovorí, koľko percent hotovej granule tvorí bielkovina zo zvierat — vypočítame ju ako podiel živočíšnych bielkovín krát celkový obsah bielkovín. Práve tento údaj ako jediný odhalí, že časť bielkovín nepochádza z mäsa, ale napríklad z hrachového alebo zemiakového proteínu. Deklaruje ho však len menšina výrobcov. Kde chýba a výrobca uvádza úplné percentá surovín, podiel vypočítame z receptúry a všade ho označíme ako vypočítaný. Kde spoľahlivý výpočet urobiť nejde, dostane časť neutrálne bodové hodnotenie — nie je to odhad údaja toho krmiva a znižuje spoľahlivosť výsledku; napíšeme to pod číslo. Táto časť nesie najväčšiu váhu celého indexu — je to jediná priamo meraná veličina.
Funkčná podpora hodnotí tri oblasti — kĺby, kožu a srsť a zažívanie. Nestačí, že je látka na obale spomenutá; pri kĺbovej výžive uznávame len dávku, ktorá má šancu niečo robiť, nie symbolickú štipku.
Odhadované sacharidy a transparentnosť etikety dopĺňajú zvyšok. Sacharidy dopočítavame z analytických zložiek na etikete — nálepka „bez obilnín" o ich množstve skoro nič nehovorí. Posledná časť je o tom, koľko nepovinných údajov výrobca vôbec zverejní: vápnik, fosfor, energiu, omega-3 a ďalšie. Nehovorí, že podrobnejšia etiketa znamená lepšie krmivo — hovorí, že o ňom vieme viac a máme čo overovať. Koľko ktorá časť váži a ako si to prenastaviť, je v poradcovi v paneli Nastavenie výpočtu.
Čo do indexu zámerne nepatrí: cena (inak by drahé bolo kvalitné len preto, že je drahé) a rad krmiva (to je tvrdenie výrobcu, ktoré chceme nahradiť, nie opísať). Za samotný obsah bielkovín sa body nedávajú — sám o sebe nehovorí nič o tom, odkiaľ bielkovina pochádza. Do hodnotenia vstupuje jedine vynásobený podielom živočíšnych bielkovín, pretože až potom je z neho množstvo mäsovej bielkoviny.
Číslo je absolútne. Nepočíta sa voči ostatným krmivám v našej ponuke — je to vlastnosť daného krmiva. Nezmení sa tým, že niečo pridáme do sortimentu alebo vypredáme. Jedno obmedzenie však má: pri krmive, kde výrobca neuvádza pôvod bielkovín, sa hodnotí menej častí a zvyšné majú väčšiu váhu. Dve čísla z rôznych režimov sa preto porovnávajú len zhruba a pri dotknutých krmivách to pod indexom píšeme.
Verzia 4.24 znamená, že nástroj ďalej rozvíjame. Každá revízia vychádza z rozboru skutočných dát celého katalógu, prešla nezávislou odbornou oponentúrou a jej dopad testujeme na všetkých krmivách skôr, než ju nasadíme. Dáta z etikiet automaticky kontrolujeme a krmivá s najvyšším hodnotením prechádzajú ručnou kontrolou — práve pri nich by chyba vadila najviac.
Čo index nehovorí: nie je to hodnotenie zdravotného účinku ani odporúčanie pre konkrétneho psa. Hodnotí kvalitu deklarovanej receptúry, teda to, čo sa dá z etikety objektívne vyčítať. Vhodnosť pre vášho psa závisí aj od veku, veľkosti, aktivity a znášanlivosti.
Z analytických zložiek na etikete; sacharidy sú dopočítaný zvyšok – ten istý, z akého index počíta odhadované sacharidy.
Časť hodnotenia vychádza z nášho odhadu — výrobca neuvádza podiel živočíšnych bielkovín. Časti hodnotenia, ku ktorým chýbajú dáta, sa nepočítajú a ich váhu si rozdelia zvyšné časti.
Cena do hodnotenia nevstupuje. Číslo je pevné hodnotenie zloženia – pri rovnakom krmive vyjde rovnako v poradcovi, v porovnaní aj na karte produktu a nemení sa podľa toho, čo si práve prezeráte. Sivo je to, čo o krmive zatiaľ nevieme.
Sušená drůbeží bílkovina (27 %), kukuřice, proso, rýže, drůbeží tuk, sušené řepné řízky, hydrolyzované drůbeží bílkoviny, lněné semínko, hydrolyzát želatiny, prášek z čekanky (1 %), sušené kvasnice (s 0,5 % mannan-oligosacharidy a 0,1 % glukanů), monofosforečnan vápenatý, sušené vejce, chlorid draselný, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan sodný, moučka z masa ze slávky zelenoústé (0,1 %)
Vitamín A 15 000 IU/kg, vitamín D3 1 200 IU/kg, vitamín E 250 mg/kg, vitamín B1 10 mg/kg, vitamín B2 10 mg/kg, vitamín B6 5 mg/kg, vitamín B12 100 µg/kg, vitamín C 70 mg/kg, biotin 650 µg/kg, kyselina listová (vitamín M) 3 mg/kg, kyselina nikotinová 45 mg/kg, kyselina pantothenová 25 mg/kg, cholinchlorid 1 450 mg/kg, zinek (oxid zinečnatý) 90 mg/kg, síran zinečnatý 45 mg/kg, jód (bezvodý jodičnan vápenatý) 2 mg/kg, síran měďnatý 10 mg/kg, selen (selenan sodný) 0,2 mg/kg. Technologické přísady: antioxidanty – přírodní výtažky bohaté na tokoferoly, propylgallát.
Draslík 0,55 %; hořčík 0,1 %; čekankový prášek (inulin/FOS) 1 %; mannan-oligosacharidy (MOS) 0,5 % (v kvasnicích); beta-glukany 0,1 % (v kvasnicích); moučka z masa ze slávky zelenoústé 0,1 %
| Hrubá bielkovina | 26 % |
| Hrubý tuk | 15 % |
| Hrubá vláknina | 2,2 % |
| Hrubý popol | 6 % |
| Vápnik | 1,2 % |
| Fosfor | 0,9 % |
Tabuľka dát