0,64 € na deň
pre psa 20 kg balenie na 63 dní Cena za kilogram klame — krmivá sa líšia odporúčanou dennou dávkou. Férové porovnanie nákladov je cena za deň kŕmenia vášho psa. Zistiť viac →
Kompletné granule pre dospelých psov so zvýšeným energetickým výdajom – športovcov, pracovných a veľmi aktívnych psov všetkých veľkostí. Profine Energy Chicken stavia na vysokom podiele kuracích bielkovín a tuku, doplnenom o kĺbovú výživu (glukozamín, chondroitín), prebiotiká pre trávenie a morský komplex (lososový olej, krevety, morské riasy) pre zdravú srsť a kožu.
Více o produktu0,64 € na deň
pre psa 20 kg balenie na 63 dní Cena za kilogram klame — krmivá sa líšia odporúčanou dennou dávkou. Férové porovnanie nákladov je cena za deň kŕmenia vášho psa. Zistiť viac →
Profine Dog Dry Energy Chicken sú granule pre dospelých psov s vyšším energetickým výdajom – športovcov, pracovných psov alebo jednoducho psov, ktorí sú stále v pohybe a bežné krmivo im nestačí. Vďaka vysokému podielu kuracích bielkovín a tuku poskytujú dostatočnú energetickú rezervu na zvládnutie náročnej fyzickej záťaže.
Krmivo je určené pre dospelých psov všetkých veľkostí, ktorí majú zvýšený energetický výdaj – či už ide o agility, prácu v teréne, závodné športy alebo len aktívny každodenný život. Výrobca ponúka aj dávkovanie pre psov s extrémne vysokou záťažou, takže krmivo pokryje aj tie najnáročnejšie režimy. Odporúčanú dennú dávku prispôsobenú hmotnosti a aktivite vášho psa ľahko zistíte pomocou kalkulačky vyššie.
Základom receptúry je kurací proteín – celkovo tvorí kura výraznú časť zloženia, kombináciou sušeného kuracieho mäsa a kuracej múčky. Táto kombinácia zaručuje vyšší obsah bielkovín, než býva u štandardných udržiavacích granúl. Zdrojom energie je potom kurací tuk konzervovaný prirodzeným spôsobom pomocou tokoferolov, ktorý zároveň pôsobí ako zdroj vitamínu E.
Okrem kuracieho mäsa obsahuje receptúra zemiaky ako stráviteľný zdroj sacharidov, hydrolyzovanú kuraciu pečeň pre atraktívnu chuť a pivovarské kvasnice podporujúce prirodzenú imunitu. Na podporu trávenia a črevnej mikroflóry slúži kombinácia fruktooligosacharidov (FOS) a mannan-oligosacharidov získaných z koreňa čakanky – tieto prebiotické zložky pomáhajú udržiavať rovnováhu prospešných baktérií v čreve.
Receptúra obsahuje aj morské riasy, krevety a lososový olej – trojicu ingrediencií, ktorá prispieva ku kvalitnej koži a lesklej srsti. Lososový olej je zdrojom omega-3 mastných kyselín s protizápalovými účinkami, krevety dodávajú prirodzený zdroj antioxidantov.
Pre psov v záťaži je obzvlášť dôležitá zložka, na ktorú sa v krmivách pre športových psov niekedy zabúda – kĺbová výživa. Receptúra obsahuje glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, ktoré podporujú zdravie chrupaviek a kĺbovú pohyblivosť u psov vystavených dlhodobej fyzickej námahe. Bylinná zmes (fenikel, bazalka, šalvia) prispieva k celkovej kondícii a tiež k atraktivite vône krmiva.
Extrakt z Yucca schidigera je pridaný na zníženie zápachu exkrementov – praktický detail pre majiteľov psov, ktorí žijú v byte alebo tréningových priestoroch.
Pri akejkoľvek zmene krmiva odporúčame prechod postupný – najlepšie v priebehu 7–10 dní, kedy postupne zvyšujete podiel nového krmiva a znižujete podiel starého. U psov v aktívnom tréningu môže byť tráviaci systém citlivejší, takže zhon sa nevypláca. Vždy zabezpečte čerstvú vodu k dispozícii – najmä u veľmi aktívnych psov s vyšším príjmom energie je dostatočný pitný režim zásadný.
Športovým psom alebo psom pracujúcim v teréne sa osvedčuje rozdeliť dennú dávku do dvoch porcií – pred výkonom menšiu, po výkone väčšiu. Veľká porcia tesne pred fyzickou aktivitou môže spôsobiť tráviace ťažkosti, najmä u väčších plemien.
| Hmotnosť psa | Denný príjem | Extreme high performance |
|---|---|---|
| 5 kg | 70 g | 80 g |
| 10 kg | 110 g | 140 g |
| 15 kg | 160 g | 180 g |
| 20 kg | 190 g | 230 g |
| 25 kg | 230 g | 270 g |
| 30 kg | 260 g | 310 g |
| 40 kg | 320 g | 390 g |
| 50 kg | 380 g | 460 g |
| 60 kg | 430 g | 520 g |
| 70 kg | 490 g | 590 g |
| 80 kg | 540 g | 650 g |
| 90 kg | 590 g | 710 g |
Hodnoty uvádza výrobca ako odporúčanú dennú dávku. Skutočná potreba sa líši podľa aktivity, veku a kondície psa.
Údaje bez značky sú z etikety výrobcu. Riadky so značkou počítame my z tých údajov.
Etiketám krmív sa dá len ťažko rozumieť. Označenie „superprémiové" alebo „holistické" si určuje každý výrobca sám a nič nemeria — keď sme si na niekoľkých stovkách krmív porovnali obsah bielkovín, vyšiel pri prémiovom rade prakticky rovnako ako pri tom dvaapolkrát drahšom holistickom. Rozdiel totiž nerobí množstvo bielkoviny, ale jej zdroj. Preto sme si postavili vlastné meradlo, ktoré je pre všetky krmivá rovnaké.
Deklarácia zdroja bielkovín hodnotí, ako presne a úplne výrobca zdroje bielkovín pomenúva. Konkrétny druh zvieraťa („kuracie“) nesie plnú informáciu, všeobecná kategória („hydinové“, „rybie“) menšiu a anonymná položka („živočíšny proteín“) najmenšiu — nevieme, z čoho pochádza. Počíta sa aj úplnosť percentuálnych podielov. Netvrdíme, že všeobecne pomenovaná surovina je horšie mäso; vieme o nej len menej — a výrobca môže hodnotenie kedykoľvek zdvihnúť tým, že druh zvieraťa pomenuje a podiel doplní.
Množstvo živočíšnej bielkoviny hovorí, koľko percent hotovej granule tvorí bielkovina zo zvierat — vypočítame ju ako podiel živočíšnych bielkovín krát celkový obsah bielkovín. Práve tento údaj ako jediný odhalí, že časť bielkovín nepochádza z mäsa, ale napríklad z hrachového alebo zemiakového proteínu. Deklaruje ho však len menšina výrobcov. Kde chýba a výrobca uvádza úplné percentá surovín, podiel vypočítame z receptúry a všade ho označíme ako vypočítaný. Kde spoľahlivý výpočet urobiť nejde, dostane časť neutrálne bodové hodnotenie — nie je to odhad údaja toho krmiva a znižuje spoľahlivosť výsledku; napíšeme to pod číslo. Táto časť nesie najväčšiu váhu celého indexu — je to jediná priamo meraná veličina.
Funkčná podpora hodnotí tri oblasti — kĺby, kožu a srsť a zažívanie. Nestačí, že je látka na obale spomenutá; pri kĺbovej výžive uznávame len dávku, ktorá má šancu niečo robiť, nie symbolickú štipku.
Odhadované sacharidy a transparentnosť etikety dopĺňajú zvyšok. Sacharidy dopočítavame z analytických zložiek na etikete — nálepka „bez obilnín" o ich množstve skoro nič nehovorí. Posledná časť je o tom, koľko nepovinných údajov výrobca vôbec zverejní: vápnik, fosfor, energiu, omega-3 a ďalšie. Nehovorí, že podrobnejšia etiketa znamená lepšie krmivo — hovorí, že o ňom vieme viac a máme čo overovať. Koľko ktorá časť váži a ako si to prenastaviť, je v poradcovi v paneli Nastavenie výpočtu.
Čo do indexu zámerne nepatrí: cena (inak by drahé bolo kvalitné len preto, že je drahé) a rad krmiva (to je tvrdenie výrobcu, ktoré chceme nahradiť, nie opísať). Za samotný obsah bielkovín sa body nedávajú — sám o sebe nehovorí nič o tom, odkiaľ bielkovina pochádza. Do hodnotenia vstupuje jedine vynásobený podielom živočíšnych bielkovín, pretože až potom je z neho množstvo mäsovej bielkoviny.
Číslo je absolútne. Nepočíta sa voči ostatným krmivám v našej ponuke — je to vlastnosť daného krmiva. Nezmení sa tým, že niečo pridáme do sortimentu alebo vypredáme. Jedno obmedzenie však má: pri krmive, kde výrobca neuvádza pôvod bielkovín, sa hodnotí menej častí a zvyšné majú väčšiu váhu. Dve čísla z rôznych režimov sa preto porovnávajú len zhruba a pri dotknutých krmivách to pod indexom píšeme.
Verzia 4.24 znamená, že nástroj ďalej rozvíjame. Každá revízia vychádza z rozboru skutočných dát celého katalógu, prešla nezávislou odbornou oponentúrou a jej dopad testujeme na všetkých krmivách skôr, než ju nasadíme. Dáta z etikiet automaticky kontrolujeme a krmivá s najvyšším hodnotením prechádzajú ručnou kontrolou — práve pri nich by chyba vadila najviac.
Čo index nehovorí: nie je to hodnotenie zdravotného účinku ani odporúčanie pre konkrétneho psa. Hodnotí kvalitu deklarovanej receptúry, teda to, čo sa dá z etikety objektívne vyčítať. Vhodnosť pre vášho psa závisí aj od veku, veľkosti, aktivity a znášanlivosti.
Z analytických zložiek na etikete; sacharidy sú dopočítaný zvyšok – ten istý, z akého index počíta odhadované sacharidy.
Časť hodnotenia vychádza z nášho odhadu — výrobca neuvádza podiel živočíšnych bielkovín. Časti hodnotenia, ku ktorým chýbajú dáta, sa nepočítajú a ich váhu si rozdelia zvyšné časti.
Cena do hodnotenia nevstupuje. Číslo je pevné hodnotenie zloženia – pri rovnakom krmive vyjde rovnako v poradcovi, v porovnaní aj na karte produktu a nemení sa podľa toho, čo si práve prezeráte. Sivo je to, čo o krmive zatiaľ nevieme.
kura 50 % (sušené kura 25 %, kuracia múčka 25 %), kurací tuk (konzervovaný zmesou tokoferolov, zdroj vitamínu E) (13 %), kukurica, zemiaky (5 %), pivovarské kvasnice, sušené jablká, hydrolyzovaná kuracia pečeň (2 %), krevety (1,5 %), lososový olej (1 %), morské riasy (0,5 %), glukozamín sulfát (0,02 %), koreň čakanky (zdroj mannan-oligosacharidov 0,018 %), bylinná zmes (fenikel, bazalka, šalvia 0,018 %), frukto-oligosacharidy (0,012 %), extrakt z Yucca schidigera (0,01 %), chondroitín sulfát (0,012 %).
vitamín A (3a672a) 18 000 IU, vitamín E (alfa-tokoferol) (3a700) 500 mg, vitamín D3 (E671) 1 600 IU, cholín chlorid (3a890) 700 mg, biotín (3a880) 0,7 mg, niacín (3a314) 15 mg, pantotenát vápenatý (3a841) 12 mg, vitamín B12 (kyanokobalamín) 0,05 mg, vitamín B2 (riboflavín) 4 mg, vitamín B1 (3a820) 1 mg, vitamín B6 (3a831) 1,5 mg, kyselina listová (3a316) 0,6 mg, železo (E1) 90 mg, jód (3b201) 0,7 mg, organická meď (E4) 18 mg, organický zinok (E6) 100 mg, organický mangán (E5) 45 mg, organický selén (3b8.10) 0,2 mg, DL-metionín (3c301) 15 mg, L-lyzín (3.2.3) 3 mg
glukozamín sulfát 200 mg/kg (0,02 %), chondroitín sulfát 120 mg/kg (0,012 %); MOS z koreňa čakanky 180 mg/kg (0,018 %); FOS 120 mg/kg (0,012 %); extrakt z Yucca schidigera 100 mg/kg (0,01 %); krevety 1,5 %; morské riasy 0,5 %
| Hrubá bielkovina | 33 % |
| Hrubý tuk | 22 % |
| Hrubá vláknina | 2 % |
| Hrubý popol | 7,2 % |
| Vlhkosť | 10 % |
| Vápnik | 1,7 % |
| Fosfor | 1,2 % |
| Omega-3 | 0,22 % |
| Omega-6 | 2,8 % |
| Energetická hodnota | 4 200 kcal/kg |
| Glukozamín | 200 mg/kg |
| Chondroitín | 120 mg/kg |
Tabuľka dát
Velmi účinný repelent vhodný na pastviny a mírnou zátěž. Obsahuje sluneční krém.
Superprémiové hypoalergénne kompletné krmivo s kačacím mäsom a lososom pre prieberčivé mačky, mačky s problematickým...