0,94 € na deň
pre psa 20 kg balenie na 50 dní Cena za kilogram klame — krmivá sa líšia odporúčanou dennou dávkou. Férové porovnanie nákladov je cena za deň kŕmenia vášho psa. Zistiť viac →
Oplatilo by sa zmeniť krmivo?
Áno — máme krmivo s indexom 63 namiesto vašich 49.
Lepšia kvalita
Index kvality
0,94 € na deň
pre psa 20 kg balenie na 50 dní Cena za kilogram klame — krmivá sa líšia odporúčanou dennou dávkou. Férové porovnanie nákladov je cena za deň kŕmenia vášho psa. Zistiť viac →
Dopřejte svému psovi superprémiové krmivo pro psy, kterým krmí i Horská služba České republiky. Superprémiové krmivo s čerstvým drůbežím masem, rybím masem a rýží garantuje smysluplné složení, které organismus zvířete dokáže efektivně využít. Tyto granule pro psy jsou postaveny na receptuře s rýží a kukuřicí, tedy obilovinami, které neobsahují lepek a jsou hypoalergenní.
I další suroviny jsou voleny velmi racionálně, a tak jsou, vzhledem ke zvýšené potřeby péče o pohybový aparát, granule pro psy seniory obohaceny o kloubní výživu, která je ve Fitmin krmivu ve správné výši a poměru. Další důležitou složkou k dosažení optimální kondice psa je šípek jako bohatý zdroj vitamínu C pro posílení imunity a čekanka. Výtažek z kořene čekanky má blahodárný účinek na správnou funkci střevní mikroflóry.
Do každé Fitmin granule jsme přidali i dostatečné množství kvalitní jablečné a řepné vlákniny, která napomáhá pohybu potravy v trávicím traktu, stimuluje stahy střeva a podporuje činnost trávicích bakterií. Samozřejmostí pro Fitmin psí granule jsou lněné semínko a lososový olej pro kvalitní srst, kůži a imunitní systém psa.
Složení
Drůbeží maso (čerstvé drůbeží maso 50 %, sušené drůbeží maso 10 %, hydrolyzovaná drůbeží játra 3 %), rýže, kukuřice, drůbeží tuk, rybí moučka (3 %), lněné semeno (3 %), cukrovarské řízky sušené, sušené jablečné výlisky, pivovarské kvasnice, hydrogenfosforečnan vápenatý, lososový olej (0,5 %), slepičí vejce, uhličitan vápenatý, fruktooligosacharidy (0,2 %), glukosamin (0,03 %) , juka, chondroitin-sulfát (0,025 %), komplex přírodních antioxidantů (0,02 %), rozmarýnový extrakt (0,01 %).
Analytické složky
Hrubý protein 23 %, hrubé oleje a tuky 10 %, hrubá vláknina 2,5 %, hrubý popel 6,5 %, vápník 1 %, fosfor 0,9 %, sodík 0,2 %.
Doplňkové látky/1 kg
Stopové prvky: železo 182 mg (doplněno chelátem železa a aminokyselin n-hydrátem a síranem železnatým monohydrátem), měď 20 mg (doplněno chelátem mědi a aminokyselin n-hydrátem a síranem měďnatým pentahydrátem), mangan 44 mg (doplněno chelátem manganu a aminokyselin n-hydrátem a oxidem manganatým), zinek 195 mg (doplněno chelátem zinku a aminokyselin n-hydrátem a oxidem zinečnatým), selen 0,45 mg (doplněno organickou formou selenu produkovanou Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060), jód 3,6 mg (doplněno jodičnanem vápenatým bezvodým); vitamíny, provitamíny a chemicky definované látky s obdobnými účinky: vit. A 16700 m.j., vit. D3 1350 m.j., vit. E (RRR-alfa-tokoferol) 300 mg, vit B1 8 mg, vit B2 13 mg, vit B6 8,5 mg, vit B12 155 µg, vit. C 320 mg, vit K3 1,5 mg, kyselina nikotinová 65 mg, pantothenan vápenatý 21 mg, kyselina listová 0,9 mg, biotin 0,5 mg, cholinchlorid 1060 mg; antioxidanty, konzervanty.
Dávkování
| Váha psa (kg) | 15 | 18 | 21 | 24 | 27 | 30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Senior | 190 g | 220 g | 250 g | 280 g | 310 g | 340 g |
| Hmotnosť psa | Denná dávka |
|---|---|
| 15 kg | 190 g |
| 18 kg | 220 g |
| 21 kg | 250 g |
| 24 kg | 280 g |
| 27 kg | 310 g |
| 30 kg | 340 g |
Hodnoty uvádza výrobca ako odporúčanú dennú dávku. Skutočná potreba sa líši podľa aktivity, veku a kondície psa.
Údaje bez značky sú z etikety výrobcu. Riadky so značkou počítame my z tých údajov.
Etiketám krmív sa dá len ťažko rozumieť. Označenie „superprémiové" alebo „holistické" si určuje každý výrobca sám a nič nemeria — keď sme si na niekoľkých stovkách krmív porovnali obsah bielkovín, vyšiel pri prémiovom rade prakticky rovnako ako pri tom dvaapolkrát drahšom holistickom. Rozdiel totiž nerobí množstvo bielkoviny, ale jej zdroj. Preto sme si postavili vlastné meradlo, ktoré je pre všetky krmivá rovnaké.
Deklarácia zdroja bielkovín hodnotí, ako presne a úplne výrobca zdroje bielkovín pomenúva. Konkrétny druh zvieraťa („kuracie“) nesie plnú informáciu, všeobecná kategória („hydinové“, „rybie“) menšiu a anonymná položka („živočíšny proteín“) najmenšiu — nevieme, z čoho pochádza. Počíta sa aj úplnosť percentuálnych podielov. Netvrdíme, že všeobecne pomenovaná surovina je horšie mäso; vieme o nej len menej — a výrobca môže hodnotenie kedykoľvek zdvihnúť tým, že druh zvieraťa pomenuje a podiel doplní.
Množstvo živočíšnej bielkoviny hovorí, koľko percent hotovej granule tvorí bielkovina zo zvierat — vypočítame ju ako podiel živočíšnych bielkovín krát celkový obsah bielkovín. Práve tento údaj ako jediný odhalí, že časť bielkovín nepochádza z mäsa, ale napríklad z hrachového alebo zemiakového proteínu. Deklaruje ho však len menšina výrobcov. Kde chýba a výrobca uvádza úplné percentá surovín, podiel vypočítame z receptúry a všade ho označíme ako vypočítaný. Kde spoľahlivý výpočet urobiť nejde, dostane časť neutrálne bodové hodnotenie — nie je to odhad údaja toho krmiva a znižuje spoľahlivosť výsledku; napíšeme to pod číslo. Táto časť nesie najväčšiu váhu celého indexu — je to jediná priamo meraná veličina.
Funkčná podpora hodnotí tri oblasti — kĺby, kožu a srsť a zažívanie. Nestačí, že je látka na obale spomenutá; pri kĺbovej výžive uznávame len dávku, ktorá má šancu niečo robiť, nie symbolickú štipku.
Odhadované sacharidy a transparentnosť etikety dopĺňajú zvyšok. Sacharidy dopočítavame z analytických zložiek na etikete — nálepka „bez obilnín" o ich množstve skoro nič nehovorí. Posledná časť je o tom, koľko nepovinných údajov výrobca vôbec zverejní: vápnik, fosfor, energiu, omega-3 a ďalšie. Nehovorí, že podrobnejšia etiketa znamená lepšie krmivo — hovorí, že o ňom vieme viac a máme čo overovať. Koľko ktorá časť váži a ako si to prenastaviť, je v poradcovi v paneli Nastavenie výpočtu.
Čo do indexu zámerne nepatrí: cena (inak by drahé bolo kvalitné len preto, že je drahé) a rad krmiva (to je tvrdenie výrobcu, ktoré chceme nahradiť, nie opísať). Za samotný obsah bielkovín sa body nedávajú — sám o sebe nehovorí nič o tom, odkiaľ bielkovina pochádza. Do hodnotenia vstupuje jedine vynásobený podielom živočíšnych bielkovín, pretože až potom je z neho množstvo mäsovej bielkoviny.
Číslo je absolútne. Nepočíta sa voči ostatným krmivám v našej ponuke — je to vlastnosť daného krmiva. Nezmení sa tým, že niečo pridáme do sortimentu alebo vypredáme. Jedno obmedzenie však má: pri krmive, kde výrobca neuvádza pôvod bielkovín, sa hodnotí menej častí a zvyšné majú väčšiu váhu. Dve čísla z rôznych režimov sa preto porovnávajú len zhruba a pri dotknutých krmivách to pod indexom píšeme.
Verzia 4.24 znamená, že nástroj ďalej rozvíjame. Každá revízia vychádza z rozboru skutočných dát celého katalógu, prešla nezávislou odbornou oponentúrou a jej dopad testujeme na všetkých krmivách skôr, než ju nasadíme. Dáta z etikiet automaticky kontrolujeme a krmivá s najvyšším hodnotením prechádzajú ručnou kontrolou — práve pri nich by chyba vadila najviac.
Čo index nehovorí: nie je to hodnotenie zdravotného účinku ani odporúčanie pre konkrétneho psa. Hodnotí kvalitu deklarovanej receptúry, teda to, čo sa dá z etikety objektívne vyčítať. Vhodnosť pre vášho psa závisí aj od veku, veľkosti, aktivity a znášanlivosti.
Z analytických zložiek na etikete; sacharidy sú dopočítaný zvyšok – ten istý, z akého index počíta odhadované sacharidy.
Hodnotenie s obmedzenou presnosťou — podiel živočíšnych bielkovín nemožno z etikety spoľahlivo určiť. Časti hodnotenia, ku ktorým chýbajú dáta, sa nepočítajú a ich váhu si rozdelia zvyšné časti.
Cena do hodnotenia nevstupuje. Číslo je pevné hodnotenie zloženia – pri rovnakom krmive vyjde rovnako v poradcovi, v porovnaní aj na karte produktu a nemení sa podľa toho, čo si práve prezeráte. Sivo je to, čo o krmive zatiaľ nevieme.
Drůbeží maso (čerstvé drůbeží maso 50 %, sušené drůbeží maso 10 %, hydrolyzovaná drůbeží játra 3 %), rýže, kukuřice, drůbeží tuk, rybí moučka (3 %), lněné semeno (3 %), cukrovarské řízky sušené, sušené jablečné výlisky, pivovarské kvasnice, hydrogenfosforečnan vápenatý, lososový olej (0,5 %), slepičí vejce, uhličitan vápenatý, fruktooligosacharidy (0,2 %), glukosamin (0,03 %), juka, chondroitin-sulfát (0,025 %), komplex přírodních antioxidantů (0,02 %), rozmarýnový extrakt (0,01 %).
Stopové prvky: železo 182 mg (doplněno chelátem železa a aminokyselin n-hydrátem a síranem železnatým monohydrátem), měď 20 mg (doplněno chelátem mědi a aminokyselin n-hydrátem a síranem měďnatým pentahydrátem), mangan 44 mg (doplněno chelátem manganu a aminokyselin n-hydrátem a oxidem manganatým), zinek 195 mg (doplněno chelátem zinku a aminokyselin n-hydrátem a oxidem zinečnatým), selen 0,45 mg (doplněno organickou formou selenu produkovaného Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060), jód 3,6 mg (doplněno jodičnanem vápenatým bezvodým); vitamíny: vit. A 16700 m.j., vit. D3 1350 m.j., vit. E (RRR-alfa-tokoferol) 300 mg, vit. B1 8 mg, vit. B2 13 mg, vit. B6 8,5 mg, vit. B12 155 µg, vit. C 320 mg, vit. K3 1,5 mg, kyselina nikotinová 65 mg, pantothenan vápenatý 21 mg, kyselina listová 0,9 mg, biotin 0,5 mg, cholinchlorid 1060 mg.
čerstvé drůbeží maso 50 % receptury; FOS (fruktooligosacharidy) 0,2 %; juka; komplex přírodních antioxidantů 0,02 %; rozmarýnový extrakt 0,01 %
| Hrubá bielkovina | 23 % |
| Hrubý tuk | 10 % |
| Hrubá vláknina | 2,5 % |
| Hrubý popol | 6,5 % |
| Vápnik | 1 % |
| Sodík | 0,2 % |
| Fosfor | 0,9 % |
| Glukozamín | 300 mg/kg |
| Chondroitín | 250 mg/kg |
Tabuľka dát