Oplatilo by sa zmeniť krmivo?
Áno — porovnateľné krmivo vieme ponúknuť za nižšiu cenu.
Výhodnejšia cena
Index kvality
Holistické krmivo pro dospělé psy malých plemen
Spousta společného času na pomalých procházkách, pohodlíčka,odpočinku v báječné kondici i s menším faldíkem .
SLOŽENÍ: jehněčí (30%, z dehydrované jehněčí bílkoviny), dehydrované krůtí maso, rýže 15%, hrách, hnědá rýže 14%, hrachový protein, pivovarské kvasnice, lněné semínko, živočišný tuk (krocan), sušená čekanka 2% (přírodní zdroj FOS a inulin), minerální látky, lososový olej, sušený antarktický kril 0,5 % (přírodní zdroj EPA a DHA), sušená jablka, karobová mouka 1 %, celulóza, glukosamin hydrochlorid 1000 mg/kg, chondroitin sulfát 1000 mg/kg, sušená brusinka, Yucca schidigera 300 mg/kg, směs suchých bylin 300 mg/kg (Rosmarinus sp., Curcuma sp., Citrus sp., Eugenia sp.), MSM (methylsulfonylmethan) 40 mg/kg.
Analytické složky: hrubý protein 16 %, hrubý tuk 16 %, hrubá vláknina 3 %, hrubý popel 4 %, vlhkost 10 %, cukry celkem (jako NFE) 51 %, omega-3 mastné kyseliny 0,6 %, omega-6 mastné kyseliny 2,2 %, vápník 0,65 %, fosfor 0,6 %, sodík 0,2 %, hořčík 0,11 %, měď 0,0005 %
Metabolizovatelná energie: 3 860 kcal/kg – 16,16 MJ/kg
Nutriční aditiva v 1 kg: vitamin A (3a672a) 12 000 IU, vitamin D3 (3a671) 1 000 IU, vitamin E (3a700) 600 mg, vitamin C (3a312) 500 mg, cholinchlorid (3a890) 2 200 mg, biotin (3a880) 2,5 mg, D-pantothenan vápenatý (3a841) 35 mg, niacinamid (3a315) 85 mg, organický zinek (3b606) 200 mg, organické železo (3b106) 60 mg, organický mangan (3b504) 55 mg, jodid draselný (3b201) 4 mg, organický selen (3b810) 0,3 mg, L-karnitin (3a910) 1 000 mg, taurin (3a370) 1 000 mg
Obsahuje přírodní antioxidanty schválené EU: tokoferolové extrakty z rostlinných olejů (1b306(i)), askorbyl-palmitát (1b304) a výtažek z rozmarýnu.
KRMNÉ INDIKACE A PODMÍNKY SKLADOVÁNÍ: přizpůsobte množství krmiva s ohledem na jeho potřeby:
kontrola hmotnosti (dospělí psi) nebo udržování hmotnosti (senioři).
Vždy zajistěte čerstvou pitnou vodu.
| Velikost | Váha psa (kg) | Doporučená denní dávka (g) |
|---|---|---|
| Střední | 10 | 151 |
| Střední | 15 | 198 |
| Střední | 20 | 240 |
| Střední | 25 | 279 |
| Velká | 30 | 315 |
| Velká | 40 | 382 |
| Velká | 50 | 443 |
| Velká | 60 | 501 |
| Velikost | Váha psa (kg) | Doporučená denní dávka (g) |
|---|---|---|
| Střední | 10 | 158 |
| Střední | 15 | 207 |
| Střední | 20 | 251 |
| Střední | 25 | 292 |
| Velká | 30 | 330 |
| Velká | 40 | 400 |
| Velká | 50 | 464 |
| Velká | 60 | 525 |
| Hmotnosť psa | Denná dávka | Denná dávka |
|---|---|---|
| 2 kg | 51 g | 54 g |
| 5 kg | 95 g | 99 g |
| 10 kg | 151 g | 158 g |
Hodnoty uvádza výrobca ako odporúčanú dennú dávku. Skutočná potreba sa líši podľa aktivity, veku a kondície psa.
Údaje bez značky sú z etikety výrobcu. Riadky so značkou počítame my z tých údajov.
Etiketám krmív sa dá len ťažko rozumieť. Označenie „superprémiové" alebo „holistické" si určuje každý výrobca sám a nič nemeria — keď sme si na niekoľkých stovkách krmív porovnali obsah bielkovín, vyšiel pri prémiovom rade prakticky rovnako ako pri tom dvaapolkrát drahšom holistickom. Rozdiel totiž nerobí množstvo bielkoviny, ale jej zdroj. Preto sme si postavili vlastné meradlo, ktoré je pre všetky krmivá rovnaké.
Deklarácia zdroja bielkovín hodnotí, ako presne a úplne výrobca zdroje bielkovín pomenúva. Konkrétny druh zvieraťa („kuracie“) nesie plnú informáciu, všeobecná kategória („hydinové“, „rybie“) menšiu a anonymná položka („živočíšny proteín“) najmenšiu — nevieme, z čoho pochádza. Počíta sa aj úplnosť percentuálnych podielov. Netvrdíme, že všeobecne pomenovaná surovina je horšie mäso; vieme o nej len menej — a výrobca môže hodnotenie kedykoľvek zdvihnúť tým, že druh zvieraťa pomenuje a podiel doplní.
Množstvo živočíšnej bielkoviny hovorí, koľko percent hotovej granule tvorí bielkovina zo zvierat — vypočítame ju ako podiel živočíšnych bielkovín krát celkový obsah bielkovín. Práve tento údaj ako jediný odhalí, že časť bielkovín nepochádza z mäsa, ale napríklad z hrachového alebo zemiakového proteínu. Deklaruje ho však len menšina výrobcov. Kde chýba a výrobca uvádza úplné percentá surovín, podiel vypočítame z receptúry a všade ho označíme ako vypočítaný. Kde spoľahlivý výpočet urobiť nejde, dostane časť neutrálne bodové hodnotenie — nie je to odhad údaja toho krmiva a znižuje spoľahlivosť výsledku; napíšeme to pod číslo. Táto časť nesie najväčšiu váhu celého indexu — je to jediná priamo meraná veličina.
Funkčná podpora hodnotí tri oblasti — kĺby, kožu a srsť a zažívanie. Nestačí, že je látka na obale spomenutá; pri kĺbovej výžive uznávame len dávku, ktorá má šancu niečo robiť, nie symbolickú štipku.
Odhadované sacharidy a transparentnosť etikety dopĺňajú zvyšok. Sacharidy dopočítavame z analytických zložiek na etikete — nálepka „bez obilnín" o ich množstve skoro nič nehovorí. Posledná časť je o tom, koľko nepovinných údajov výrobca vôbec zverejní: vápnik, fosfor, energiu, omega-3 a ďalšie. Nehovorí, že podrobnejšia etiketa znamená lepšie krmivo — hovorí, že o ňom vieme viac a máme čo overovať. Koľko ktorá časť váži a ako si to prenastaviť, je v poradcovi v paneli Nastavenie výpočtu.
Čo do indexu zámerne nepatrí: cena (inak by drahé bolo kvalitné len preto, že je drahé) a rad krmiva (to je tvrdenie výrobcu, ktoré chceme nahradiť, nie opísať). Za samotný obsah bielkovín sa body nedávajú — sám o sebe nehovorí nič o tom, odkiaľ bielkovina pochádza. Do hodnotenia vstupuje jedine vynásobený podielom živočíšnych bielkovín, pretože až potom je z neho množstvo mäsovej bielkoviny.
Číslo je absolútne. Nepočíta sa voči ostatným krmivám v našej ponuke — je to vlastnosť daného krmiva. Nezmení sa tým, že niečo pridáme do sortimentu alebo vypredáme. Jedno obmedzenie však má: pri krmive, kde výrobca neuvádza pôvod bielkovín, sa hodnotí menej častí a zvyšné majú väčšiu váhu. Dve čísla z rôznych režimov sa preto porovnávajú len zhruba a pri dotknutých krmivách to pod indexom píšeme.
Verzia 4.24 znamená, že nástroj ďalej rozvíjame. Každá revízia vychádza z rozboru skutočných dát celého katalógu, prešla nezávislou odbornou oponentúrou a jej dopad testujeme na všetkých krmivách skôr, než ju nasadíme. Dáta z etikiet automaticky kontrolujeme a krmivá s najvyšším hodnotením prechádzajú ručnou kontrolou — práve pri nich by chyba vadila najviac.
Čo index nehovorí: nie je to hodnotenie zdravotného účinku ani odporúčanie pre konkrétneho psa. Hodnotí kvalitu deklarovanej receptúry, teda to, čo sa dá z etikety objektívne vyčítať. Vhodnosť pre vášho psa závisí aj od veku, veľkosti, aktivity a znášanlivosti.
Z analytických zložiek na etikete; sacharidy sú dopočítaný zvyšok – ten istý, z akého index počíta odhadované sacharidy.
Hodnotenie s obmedzenou presnosťou — podiel živočíšnych bielkovín nemožno z etikety spoľahlivo určiť. Časti hodnotenia, ku ktorým chýbajú dáta, sa nepočítajú a ich váhu si rozdelia zvyšné časti.
Cena do hodnotenia nevstupuje. Číslo je pevné hodnotenie zloženia – pri rovnakom krmive vyjde rovnako v poradcovi, v porovnaní aj na karte produktu a nemení sa podľa toho, čo si práve prezeráte. Sivo je to, čo o krmive zatiaľ nevieme.
Jehněčí (30 %, z dehydrované jehněčí bílkoviny), dehydrované krůtí maso, rýže 15 %, hrách, hnědá rýže 14 %, hrachový protein, pivovarské kvasnice, lněné semínko, živočišný tuk (krocan), sušená čekanka 2 % (přírodní zdroj FOS a inulin), minerální látky, lososový olej, sušený antarktický kril 0,5 % (přírodní zdroj EPA a DHA), sušená jablka, karobová mouka 1 %, celulóza, glukosamin hydrochlorid 1000 mg/kg, chondroitin sulfát 1000 mg/kg, sušená brusinka, Yucca schidigera 300 mg/kg, směs suchých bylin 300 mg/kg (Rosmarinus sp., Curcuma sp., Citrus sp., Eugenia sp.), MSM (methylsulfonylmethan) 40 mg/kg.
Vitamin A (3a672a) 12 000 IU/kg, vitamin D3 (3a671) 1 000 IU/kg, vitamin E (3a700) 600 mg/kg, vitamin C (3a312) 500 mg/kg, cholinchlorid (3a890) 2 200 mg/kg, biotin (3a880) 2,5 mg/kg, D-pantothenan vápenatý (3a841) 35 mg/kg, niacinamid (3a315) 85 mg/kg, organický zinek (3b606) 200 mg/kg, organické železo (3b106) 60 mg/kg, organický mangan (3b504) 55 mg/kg, jodid draselný (3b201) 4 mg/kg, organický selen (3b810) 0,3 mg/kg, L-karnitin (3a910) 1 000 mg/kg, taurin (3a370) 1 000 mg/kg.
Yucca schidigera 300 mg/kg; MSM (methylsulfonylmethan) 40 mg/kg; směs suchých bylin 300 mg/kg; sušená čekanka 2 % (přírodní zdroj FOS a inulin); hořčík 0,11 %; měď 0,0005 %
| Hrubá bielkovina | 31 % |
| Hrubý tuk | 9 % |
| Hrubá vláknina | 3 % |
| Hrubý popol | 4 % |
| Vlhkosť | 10 % |
| Vápnik | 0,65 % |
| Sodík | 0,2 % |
| Fosfor | 0,6 % |
| Omega-3 | 0,6 % |
| Omega-6 | 2,2 % |
| Energetická hodnota | 3 860 kcal/kg |
| Glukozamín | 1 000 mg/kg |
| Chondroitín | 1 000 mg/kg |
Tabuľka dát
Kompletní suché krmivo pro starší psy.
Výběrová směs zrnin pro andulky obohacená o extrudované krmivo a vitamínové perly.