Oplatilo by sa zmeniť krmivo?
Áno — máme krmivo s indexom 87 namiesto vašich 70.
Vyšší rad rovnakej značky
Index kvality
Výhodnejšia cena
Index kvality
Brit Care Dog Hypoallergenic Junior Large Breed. Hypoalergénna receptúra Jahňacia a ryža pre mladých psov (3 mesiace – 2 roky) veľkých plemien (nad 25 kg). Kompletné krmivo pre psy.
Zloženie: dehydrované jahňacie (42 %), ryža (35 %), kurací tuk, sušená jablčná dužina, lososový olej (3 %), pivovarské kvasnice, prírodná aróma, hydrolyzované kvasnice (0,5 % - zdroj inositolu a aminokyselín), hrachová múka, glukosamín (300 mg/kg), frukto-oligosacharidy (230 mg/kg), chondroitín sulfát (230 mg/kg), mannán-oligosacharidy (180 mg/kg), juka schidigera (180 mg/kg), semená pestreca mariánskeho (110 mg/kg), ß-glukány (60 mg/kg), sušený srdcovník (60 mg/kg), sušený rakytník rešetliakový (60 mg/kg), probiotiká Lactobacillus helveticus HA – 122 inaktivované (15x109 buniek/kg .
Analytické zložky: hrubý proteín 28,0 %, hrubý tuk 16,0 %, vlhkosť 10,0 %, hrubý popol 7,0 %, hrubá vláknina 2,2 %, vápnik 1,3 %, fosfor 1,0 %, sodík 0,4 %, omega-3 mastné kyseliny 0,7 %, omega-6 mastné kyseliny 2,0 %, EPA (20:5 n-3) 0,05 %, DHA (22:6 n-3) 0, 1%.
Nutričné doplnkové látky v 1 kg : vitamín A (3a672a) 23000 IU, vitamín D3 (3a671) 1700 IU, vitamín E (3a700) 550 mg, vitamín C (3a312) 350 mg, taurín (3a390) 1800 mg, L-karnitín (3a910) 300 mg, vitamín B1 (3a821) 3 mg, vitamín B2 (3a825i) 11 mg, biotín (3a880) 4 mg, kyselina listová (3a316) 1,4 mg, vitamín B6 (3a 3 mg, D-pantoténán vápenatý (3a841) 30 mg, niacínamid (3a315) 38 mg, vitamín B12 0,12 mg, jód (3b201) 0,9 mg, organický zinok (3b606) 100 mg, organický man mg, organická meď (3b406) 20 mg, organické železo (3b106) 88 mg, organický selén (3b810) 0,18 mg. Obsahuje antioxidanty schválené EÚ: tokoferolové extrakty z rastlinných olejov (1b306(i)), askorbyl palmitát (1b304) a výťažok z rozmarínu.
Metabolizovateľná energia: 3850 kcal/kg.
Kŕmny návod: Odporúčaný denný príjem krmiva uvedený v kŕmnej tabuľke rozdeľte počas dňa na 2-3 rovnaké porcie. Podávajte suché alebo zvlhčené vlažnou vodou. Pokiaľ podávate Brit Care prvýkrát, zmiešajte ho s predošlým krmivom av priebehu 7 dní postupne zvyšujte dávku krmiva Brit Care. Denná dávka sa môže líšiť v závislosti od prostredia, aktivity a veku vášho psa. Zaistite, aby mal váš pes vždy dostatok čerstvej pitnej vody.
Skladujte na suchom a chladnom mieste, chráňte pred priamym slnečným svetlom a po otvorení opäť zatvorte.
Dátum minimálnej trvanlivosti na obale.
Brit je česká značka výrobcu VAFO Praha. Jej rady sa líšia úrovňou aj tým, komu sú určené – od prémiovej klasiky cez superprémiové krmivá s čerstvým mäsom až po veterinárne diéty. Líšia sa hlavne tým, čo je v krmive popri mäse a pre akého psa či mačku je určené.
Neviete, ktorú radu vybrať?
superprémiová, bez lepku
Superprémiová rada s hypoalergénnymi receptúrami a čerstvým mäsom. U psov sa delí na tri línie: Sustainable (Digest & Relax) s hmyzou bielkovinou a o 35 % nižšou uhlíkovou stopou než receptúry s červeným mäsom, Grain-free (Skin & Coat) s lososom alebo zverinou, omega-3 a rakytníkom, a Hypoallergenic (Mono Protein) s jedným zdrojom bielkovín. Pre malé plemená je tu Brit Care Mini. Ako sa v líniách vyznať, rozoberáme v článku Ako vybrať: Krmivo Brit Care pre psov.
veterinárne diéty
Diétne krmivá bez lepku a bez obilnín, so surovinami s nízkym rizikom potravinovej alergie. Obsahujú probiotický komplex s pro- a prebiotikami, vyšší podiel omega-3 (EPA a DHA) a taurín. Nasadzujte ich po dohode s veterinárom. V ponuke sú diéty pre psov aj diéty pre mačky.
V tabuľke nájdete všetky rady vedľa seba aj to, v akej podobe je z nich niečo v ponuke.
| Rada | Úroveň | Pre koho | Čím je typická | Čo je v ponuke |
|---|---|---|---|---|
| Brit Premium by Nature | prémiová | psy aj mačky | Vysoký obsah kuracieho mäsa, receptúry podľa veľkosti plemena | Granule, Konzervy, Maškrty |
| Brit Care | superprémiová | psy aj mačky | Bez lepku, hypoalergénne receptúry s čerstvým mäsom | Granule, Konzervy, Maškrty |
| Brit Fresh | holistická | len psy | Vysoký podiel čerstvého mäsa a pôvodných plodín | Granule, Konzervy |
| Brit Veterinary Diets | veterinárna diéta | psy aj mačky | Bez lepku a bez obilnín, podáva sa po dohode s veterinárom | Pre psov, Pre mačky |
Údaje o zložení uvádza výrobca pre danú radu ako celok. Konkrétne hodnoty nájdete vždy v záložke Zloženie pri jednotlivom produkte.
K radám patria aj maškrty a krmivo pre hlodavce
Brit má vlastné maškrty – mäsové Let’s Bite, sušené Jerky, salámky Sausage, výcvikové Training Snack aj funkčné snacky Brit Care. Pre drobné cicavce je tu samostatná rada Brit Animals.
| Hmotnosť psa | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka | Denná dávka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 kg | 240 g | 270 g | 260 g | 250 g | 250 g | – |
| 30 kg | 260 g | 300 g | 310 g | 300 g | 290 g | – |
| 40 kg | 280 g | 370 g | 380 g | 370 g | 360 g | – |
| 50 kg | 300 g | 410 g | 450 g | 440 g | 420 g | 420 g |
| 60 kg | 340 g | 510 g | 510 g | 500 g | 500 g | 480 g |
| 70 kg | 350 g | 550 g | 580 g | 570 g | 570 g | 540 g |
| 80 kg | 400 g | 610 g | 640 g | 640 g | 620 g | 600 g |
| 90 kg | 410 g | 670 g | 690 g | 690 g | 680 g | 650 g |
Hodnoty uvádza výrobca ako odporúčanú dennú dávku. Skutočná potreba sa líši podľa aktivity, veku a kondície psa.
Výrobca rozlišuje: · · · · ·
Údaje bez značky sú z etikety výrobcu. Riadky so značkou počítame my z tých údajov.
Etiketám krmív sa dá len ťažko rozumieť. Označenie „superprémiové" alebo „holistické" si určuje každý výrobca sám a nič nemeria — keď sme si na niekoľkých stovkách krmív porovnali obsah bielkovín, vyšiel pri prémiovom rade prakticky rovnako ako pri tom dvaapolkrát drahšom holistickom. Rozdiel totiž nerobí množstvo bielkoviny, ale jej zdroj. Preto sme si postavili vlastné meradlo, ktoré je pre všetky krmivá rovnaké.
Deklarácia zdroja bielkovín hodnotí, ako presne a úplne výrobca zdroje bielkovín pomenúva. Konkrétny druh zvieraťa („kuracie“) nesie plnú informáciu, všeobecná kategória („hydinové“, „rybie“) menšiu a anonymná položka („živočíšny proteín“) najmenšiu — nevieme, z čoho pochádza. Počíta sa aj úplnosť percentuálnych podielov. Netvrdíme, že všeobecne pomenovaná surovina je horšie mäso; vieme o nej len menej — a výrobca môže hodnotenie kedykoľvek zdvihnúť tým, že druh zvieraťa pomenuje a podiel doplní.
Množstvo živočíšnej bielkoviny hovorí, koľko percent hotovej granule tvorí bielkovina zo zvierat — vypočítame ju ako podiel živočíšnych bielkovín krát celkový obsah bielkovín. Práve tento údaj ako jediný odhalí, že časť bielkovín nepochádza z mäsa, ale napríklad z hrachového alebo zemiakového proteínu. Deklaruje ho však len menšina výrobcov. Kde chýba a výrobca uvádza úplné percentá surovín, podiel vypočítame z receptúry a všade ho označíme ako vypočítaný. Kde spoľahlivý výpočet urobiť nejde, dostane časť neutrálne bodové hodnotenie — nie je to odhad údaja toho krmiva a znižuje spoľahlivosť výsledku; napíšeme to pod číslo. Táto časť nesie najväčšiu váhu celého indexu — je to jediná priamo meraná veličina.
Funkčná podpora hodnotí tri oblasti — kĺby, kožu a srsť a zažívanie. Nestačí, že je látka na obale spomenutá; pri kĺbovej výžive uznávame len dávku, ktorá má šancu niečo robiť, nie symbolickú štipku.
Odhadované sacharidy a transparentnosť etikety dopĺňajú zvyšok. Sacharidy dopočítavame z analytických zložiek na etikete — nálepka „bez obilnín" o ich množstve skoro nič nehovorí. Posledná časť je o tom, koľko nepovinných údajov výrobca vôbec zverejní: vápnik, fosfor, energiu, omega-3 a ďalšie. Nehovorí, že podrobnejšia etiketa znamená lepšie krmivo — hovorí, že o ňom vieme viac a máme čo overovať. Koľko ktorá časť váži a ako si to prenastaviť, je v poradcovi v paneli Nastavenie výpočtu.
Čo do indexu zámerne nepatrí: cena (inak by drahé bolo kvalitné len preto, že je drahé) a rad krmiva (to je tvrdenie výrobcu, ktoré chceme nahradiť, nie opísať). Za samotný obsah bielkovín sa body nedávajú — sám o sebe nehovorí nič o tom, odkiaľ bielkovina pochádza. Do hodnotenia vstupuje jedine vynásobený podielom živočíšnych bielkovín, pretože až potom je z neho množstvo mäsovej bielkoviny.
Číslo je absolútne. Nepočíta sa voči ostatným krmivám v našej ponuke — je to vlastnosť daného krmiva. Nezmení sa tým, že niečo pridáme do sortimentu alebo vypredáme. Jedno obmedzenie však má: pri krmive, kde výrobca neuvádza pôvod bielkovín, sa hodnotí menej častí a zvyšné majú väčšiu váhu. Dve čísla z rôznych režimov sa preto porovnávajú len zhruba a pri dotknutých krmivách to pod indexom píšeme.
Verzia 4.24 znamená, že nástroj ďalej rozvíjame. Každá revízia vychádza z rozboru skutočných dát celého katalógu, prešla nezávislou odbornou oponentúrou a jej dopad testujeme na všetkých krmivách skôr, než ju nasadíme. Dáta z etikiet automaticky kontrolujeme a krmivá s najvyšším hodnotením prechádzajú ručnou kontrolou — práve pri nich by chyba vadila najviac.
Čo index nehovorí: nie je to hodnotenie zdravotného účinku ani odporúčanie pre konkrétneho psa. Hodnotí kvalitu deklarovanej receptúry, teda to, čo sa dá z etikety objektívne vyčítať. Vhodnosť pre vášho psa závisí aj od veku, veľkosti, aktivity a znášanlivosti.
Z analytických zložiek na etikete; sacharidy sú dopočítaný zvyšok – ten istý, z akého index počíta odhadované sacharidy.
Časť hodnotenia vychádza z nášho odhadu — výrobca neuvádza podiel živočíšnych bielkovín. Časti hodnotenia, ku ktorým chýbajú dáta, sa nepočítajú a ich váhu si rozdelia zvyšné časti.
Cena do hodnotenia nevstupuje. Číslo je pevné hodnotenie zloženia – pri rovnakom krmive vyjde rovnako v poradcovi, v porovnaní aj na karte produktu a nemení sa podľa toho, čo si práve prezeráte. Sivo je to, čo o krmive zatiaľ nevieme.
Dehydrované jehněčí (42 %), rýže (35 %), kuřecí tuk, sušená jablečná dužina, lososový olej (3 %), pivovarské kvasnice, přírodní aroma, hydrolyzované kvasnice (0,5 % - zdroj inositolu a aminokyselin), hrachová mouka, glukosamin (300 mg/kg), frukto-oligosacharidy (230 mg/kg), chondroitin sulfát (230 mg/kg), mannan-oligosacharidy (180 mg/kg), juka schidigera (180 mg/kg), semena ostropestřce mariánského (110 mg/kg), ß-glukany (60 mg/kg), sušený srdečník (60 mg/kg), sušený rakytník řešetlákový (60 mg/kg), probiotika Lactobacillus helveticus HA-122 inaktivováno (15×10⁹ buněk/kg)
Vitamín A (3a672a) 23000 IU, vitamín D3 (3a671) 1700 IU, vitamín E (3a700) 550 mg, vitamín C (3a312) 350 mg, taurin (3a370) 1500 mg, cholinchlorid (3a890) 1800 mg, L-karnitin (3a910) 300 mg, vitamín B1 (3a821) 3 mg, vitamín B2 (3a825i) 11 mg, biotin (3a880) 4 mg, kyselina listová (3a316) 1,4 mg, vitamín B6 (3a831) 3 mg, D-pantothenan vápenatý (3a841) 30 mg, niacinamid (3a315) 38 mg, vitamín B12 0,12 mg, jód (3b201) 0,9 mg, organický zinek (3b606) 100 mg, organický mangan (3b504) 45 mg, organická měď (3b406) 20 mg, organické železo (3b106) 88 mg, organický selen (3b810) 0,18 mg
EPA (20:5 n-3) 0,05 %; DHA (22:6 n-3) 0,1 %; frukto-oligosacharidy (FOS) 230 mg/kg; mannan-oligosacharidy (MOS) 180 mg/kg; juka schidigera 180 mg/kg; β-glukany 60 mg/kg; probiotika Lactobacillus helveticus HA-122 inaktivováno 15×10⁹ buněk/kg
| Hrubá bielkovina | 28 % |
| Hrubý tuk | 16 % |
| Hrubá vláknina | 2,2 % |
| Hrubý popol | 7 % |
| Vlhkosť | 10 % |
| Vápnik | 1,3 % |
| Sodík | 0,4 % |
| Fosfor | 1 % |
| Omega-3 | 0,7 % |
| Omega-6 | 2 % |
| DHA + EPA | 0,15 % |
| Energetická hodnota | 3 850 kcal/kg |
| Glukozamín | 300 mg/kg |
| Chondroitín | 230 mg/kg |
Hypoalergénne receptúra s kačicou a kuraťom bez obilnín pre dospelé mačky veľkých plemien. Kompletné krmivo pre mačky.
Fytoterapeutický přípravek v tabletách k užití při primárních a sekundárních onemocněních jater, během dlouhodobé...
Konopný olej pre zvieratá. Prémiová kvalita, lahodná chuť a vôňa