Filtr

Výrobca

Zobraziť všetko

Cena

0 € - 661 €

Výrobcovia

Zasielanie noviniek

Napísali o nás

Overený zákazník
4.504.504.504.504.50


2020-07-3

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlost

2020-07-3

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží je vždy včas připraveno, oznámeno.

2020-07-4

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé a v pořádku dodané zboží. Příjemná komunikace s personálem.

2020-07-3

Overený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží jsem objednávala telefonem, moc milá a ochotná paní.Balíček byl odeslán okamžitě,velká spokojenost

2020-07-4

Prvá pomoc pre psy

Prvá pomoc pre psy

Na prechádzky so psami chodíme všetci niekoľko krát denne, ale už vám niekedy napadlo, ako by ste mu pomohli, keby sa mu niečo stalo?

Preto sme pre vás pripravili článok o prvej pomoci v spolupráci s našimi veterinárnymi lekárkami.

Zásady prvej pomoci platia viacmenej pre všetky zvieratá, zameranie na psy vychádza z toho, že nás doprevádzajú na prechádzkach či pri športe a vo voľnej prírode je riziko úrazu nejväčšie.

Ako sa chovať, keď sa psík zraní?

Ako prvé je nutné zachovať pokoj a rozvahu – pes je schopný vycítiť emócie majiteľa a nervozita, panika a hystéria oslabí jeho dôveru vo vodcu svorky a posledné zbytky ochoty ku spolupráci zmiznú. I pokiaľ máme schopnosť konať rozumne a účelne v strese, je treba si neustále pripomínať, že vážne zranené zviera reaguje inak než ako sme zvyknutí a je nutné pristupovať ku psovi opatrne (môže v panike uhryznúť i blízku osobu).

Pokiaľ nie sme sami, ideálne jeden posudzuje zranenie zvieraťa a druhý hľadá najbližšiu veterinárnu ordináciu (konečne je ten chytrý telefón užitočný a zachraňuje život), telefonuje po radu a pripravuje personál na príchod/príjazd vážne zraneného psa. Druhý postupuje podľa pokynov a poskytuje prvú pomoc. Pokiaľ ste v oblasti, kde funguje zvieracia záchranná služba, môžete využiť ich pomoc.

Zhodnotenie stavu zvieraťa

Môže sa stať, že sa pes zraní priamo pred našimi očami, alebo sa zabehne a my ho nájdeme až po určitom čase. V obidvoch prípadoch začíname s posudzovaním stavu zvieraťa rovnako:

>> Zhodnotenie stavu zvieraťa: vedomie – bezvedk je – zachovanie životných funkcii (dych, tep)

Zviera môže zmätene pobehovať (snažme sa ho privolať, v žiadnom prípade na neho nekričme a neprenasledujme ho, pokiaľ nespolupracuje, snažíme sa ho nahnať do miesta, kde ho môžeme pomaly a pokojne odchytiť), alebo leží a narieka, šteká, zvíja sa (tu je nevyhnutná fixácia – opasok alebo vôdzka okolo papule, pevné, ale šetrné pritlačenie k podložke, prenos na bezpečnejšie miesto a pod.), v najhoršom prípade leží a nehýbe se (i v tomto prípade pristupujeme obozretne, môže sa z bezvedomia kedykoľvek prebrať a uhryznúť – buď vidíme dýchacie pohyby, alebo opatrne skontrolujeme, či vychádza vzduch z nozdier, u malých psov chytíme zdola hrudník za lakte do ruky a ľahko stlačíme, ak cítíme tep, u veľkých psov priložíme dlaň zľava na hrudník za lakťom a miernym tlakom kontrolujeme, či je viditeľná činnosť srdca. V prípade veľmi hustej srsti, alebo poranenia v tejto oblasti môžeme skúsiť nahmatať tep na vnútornej strane stehna – zhruba kúsok nad stehennou kosťou a najlepšie 3 prstami za sebou naraz.

U zvierat pri vedomí prechádzame k ďalšiemu bodu, pokiaľ je zviera v bezvedomí, ale pulz a dych je znateľný, okamžite ho dopravíme k veterinárovi.

prvni pomoc

Resuscitácia psov

V prípade, že necítime tep, ani dych, môžeme sa pokúsiť o resuscitáciu. Neustále musíme mať na pamäti, že sa zviera môže kedykoľvek prebrať a zraniť aj svojho majiteľa, pretože je dezorientované a v šoku!

Pri resuscitácii položíme psa na pravý bok, čupneme si (z kľačania sa horšie uskakuje) a dlaňou (môžeme si pomôcť i druhou rukou cez tú prvú) stláčame rytmicky hrudník za lakťom. Tlak prispôsobíme veľkosti psa, v každom prípade je vždy menší, než u človeka. Striedame cca 30 rýchlejších stlačení hrudníka na 2 vdýchnutia. Pred zahájením dýchania z úst do papuľky natiahneme psovi hlavu a krk rovno a dopredu, otvoríme papuľu a vytiahneme jazyk. Jazyk zachytíme vreckovkou alebo kusom látky (tričko, bunda). Vyčistíme papuľu od hliny, trávy, zvratkov a možno nájdeme i nejaké cudzie teleso.

U menších psov jazyk narovnáme vnútri, scvakneme čeľuste a vložíme celý ňufák do úst až po psie kútiky (vrátane). Opatrne vdýchneme, sledujeme, ako se hrudník dvíha, na výdych otvoríme ústa, znovu sa nadýchneme, zovrieme pery okolo ňufáka a pokračujeme...

U veľkých psov tiež vyčistíme papuľku, narovnáme jazyk, čeľuste ale obomkneme pevne rukami, pysky čo najviac prekryjeme cez seba a dlaňami sa snažíme čo najúčinnejšie zabrániť odchodu vzduchu pri vdychovaní do psa. Palce máme na chrbáte ňufáka a natiahnuté zomknuté prsty smerujú za kútiky dozadu. Vdychujeme potom len do nosných dierok. Rovnakým spôsobom kontrolujeme hrudník a nezabúdame po zhruba 2–3 sériách skontrolovat, či už nie je tep a dych prítomný. Stláčanie hrudníka je dôležitejšie, vdychování chce určitú prípravu a nie je dobré nechávať dlhšiu dobu pacienta bez krvného obehu. Častejšie umelé dýchanie je možné, pokiaľ sme dvaja a jeden robí nepretržitú masáž srdca.

Zranené zviera je pri vedomí: zistíme rozsah poranení

>> U zvierat pri vedomí nasleduje odhad zranenia: krvácanie, zlomeniny, neprirodzené držanie tela, známky bolesti určitého miesta, trasenie, nariekanie, lízánie...

Viditeľné silné krvácanie ošetrujeme ako prvé – v núdzi použijeme balíček papierových vreckoviek (celý i s igelitom), hrsť väčších silných listov, svoje tričko, čokoľvek a na rane to zafixujeme opaskom či vodítkeom. Od zaškrtenia končatiny nad ranou smerom k srdcu sa dnes už ustupuje, volí sa radšej priame zastavenie krvácania v rane. Znovu pripomínam nasadenie náhubku, alebo zaviaznie papuľky pred zákrokom.

>> Pokiaľ nevidíme silné krvácanie, ale je riziko vnútornéh krvácania, je dôležitá farba slizníc.

Otočíme pysk a skontrolujeme jeho vnútornú stranu pri zaviazanej papuľke alebo u psa v bezvedomí, pokiaľ má pes náhubok, tak ľahko odtiahneme viečko a sledujeme spojivku. Bledé až biele sliznice, obzvlášť pokiaľ je farba v priebehu času svetlejšia poukazujú na vnútorné krvácanie, alebo rozvoj šoku a v tom prípade sa snažíme o čo najrýchlejší prevoz k veterinárovi.

Vždy, pokiaľ sme svedkami krkolomnejšieho pádu, v prípade stretu s autom, alebo po autonehode, kedy bol pes v aute v klietke, alebo v postroji na sedadle, i keby sa stalo, že zviera nevykazuje žiadne známky zranenia, je nevyhnutná prehliadka veterinárnym lekárom, ktorý psa odborne vyšetrí, vylúči vnútorné zranenia, prípadne navrhne hospitalizáciu.

Zranenia, s ktorými sa môžete stretnúť

prvni pomoc

Popálenia: chemické, elektrickým prúdom, alebo tepelné

Vidíme a cítíme spálenú srsť, pľuzgiere, opuch alebo začervenanie. Pri tepelnom popálení postihnuté miesto oplachujeme studenou vodou, najlepšie tečúcou. Po niekoľkých minútach môžeme, pokiaľ je k dispozícii, priložiť ľadový obklad, nie priamo na kožu, ale cez látku.

Kyselinu na koži môžeme neutralizovať roztokom jedlej sódy vo vode. Zásadité látky zase vodným roztokom octu. Zasiahnuté očí vyplachujte len prúdom tečúcej vody. Potom ako v ostatných prípadoch vyhľadajte veterinára. Suché chemické látky z kože a srsti vyfúkajte, vyčešte. Dávejte pozor na umývanie, niektoré sa môžu vodou alebo šampónom aktivovat.

Elektrický prúd môže vyvolať zástavu srdca, dychu, alebo popálenie. I keď po zásahu ss zviera môže na prvý pohľad zdať v poriadku, je ohrozené zlyhaním základných životných funkcií i po relatívne dlhšom čase. I v tomto prípadr radšej navštívte veterinára.

Topenie sa

Psa dostaňte čo najrýchlejšie na breh, otvorte a prípadne vyčistite papuľku, zdvihnite ho za zadné nohy a držte hlavou dole, môžete s ním i opatrne kývať v uhle asi 60 stupňov, alebo ním ľahko zatrepať.

Veľkého psa uchopte jednou rukou okolo brucha pod rebrami, prehoďte si ho cez rameno a tlačte na hrudník. Po odstránení čo najväčšieho množstva vody z dýchacích ciest je často nutné zahájiť resuscitáciu.

Skonzumovanie jedovatých látok, návnad

Pokiaľ máme fľaštičku, sáčok, skrátka obal s názvom účinnej látky, je najlepšie ihneď telefonovať veterinárovi, alebo na toxikologické informačné stredisko.

Ďalší postup sa líši podľa uplynutého času. Pokiaľ zviera niečo skonzumovalo pod našim dohľadom, pokúsime sa vyvolať zvracanie. Po lyžičkách, priamo z fľaštičky, alebo veľkou injekčnou striekačkou vstrekneme do papuľky čistý peroxid vodíka a prinútime zviera prehĺtať – nie je dôležitá dávka, ale aby čo najrýchlejšie zviera začalo zvracať, pokiaľ nemáme peroxid, za pokus stojí aj lyžička horčice alebo jedlej sódy v teplej vode, ale neupínajme sa na vyvolanie zvracania.

Pri zlíznutí látok, ktoré ihneď leptajú sliznice (žieraviny, ropné látky, prchavé látky a pod.) zvracanie v žiadnom prípade nevyvolávame. Rovnako tiež v prípade, že nevieme, pred akou dobou zviera látku skonzumovalo, alebo ak je to viac než 2 hodiny. Následne, pokiaľ zvracanie neprišlo, alebo odoznelo (zvratky skontrolujeme a pokúsime se uchovať najlepšie v sklenenej nádobe pre toxikologický rozbor), podáváme vo veľkom množstve čierne uhlie. Dávka je až 4g/kg živej hmotnosti a po 2 hodinách môžeme opakovať. Návšteva veterinára je nutná aj po vyzvracení a podání čierneho uhlia.

Uštipnutie vretenicou, alergie na včelie/osie žihadlo, alebo uhryznutie jedovatým hmyzom

Psa ihneď uložíme do tieňa a zamedzíme pohybu, aktivita a teplo urýchľujú vstrebávanie a distribúciu jedu. Pokiaľ máme po ruke niečo chladivé, (namočené tričko vo vode), chladíme miesto uhryznutia, v domácom prostredí môžeme použiť i ľad zabalený v uteráku či studenú vodu s lyžičkou octu. A koniec je rovnaký – čo najrýchlejšie voláme veterinára.

A ešte pár rád na záver:

  • >> vždy pri sebe na prechádzke majte mobilný telefón
  • >> uložte si číslo svojho veterinára, aby ste mu mohli kedykoľvek zavolať
  • >> pokiaľ idete so psom na dovolenku, dopredu si vyhľadajte veterinárne ordinácie v okolí, a to aj nonstop kliniky, ktoré vám pomôžu kedykoľvek

Pokiaľ sa pri prechádzke vášmu chlpáčovi niečo prihodilo, pevne dúfame, že si spomeniete na náš článok a všetko dobre dopadne, ale ešte lepšie bude, pokiaľ naše rady nebudete v praxi nikdy potrebovať! Želáme vám mnoho veselo stráveného času s vašimi maznáčikmi bez starostí a zranení.

Publikované v Poradňa

Vydané dňa 19/08/2018 09:40:02
  • Komentáre ( 1 )
ewa

2019-11-29 21:59:50

u nas na hnackovanie a nechutenstvo pomohla zmena stravy ... presli sme na ciste stavnate masove pate brit monoprotein a dal sa nam dokopy a smakuje mu jak nikdy

Tvoj komentár bol úspešne odoslaný. Ďakujeme za komentár!
Pridať komentár
Meno:*
E-mail:*
Správa*
  Captcha
  Pridať komentár